Forum poświęcone legendarnemu zespołowi lat 90. i najlepszej kapeli w historii muzyki grunge, jaką niewątpliwie była Nirvana

Forum poświęcony legendarnemu zespołowi lat 90. i najlepszej kapeli w historii muzyki grunge, jaką niewątpliwie była Nirvana

#1 2006-09-14 08:35:13

Anja

Fan

Skąd: Golub-Dobrzyń
Zarejestrowany: 2006-09-11
Posty: 22
Punktów :   
WWW

Kurt Donald Cobain

Kurt Donald Cobain (urodzony 20 lutego 1967 w Hoquiam, stan Waszyngton w USA, popełnił samobójstwo bądź został zamordowany 5 kwietnia 1994), gitarzysta i wokalista legendarnego grunge'owego zespołu Nirvana.
Jego żoną była Courtney Love (występująca z zespołem rockowym Hole), z którą miał córkę Frances Bean Cobain.


Dzieciństwo


Jego rodzice mieszkali w Hoquiam, natomiast Kurt urodził się w Aberdeen w stanie Waszyngton i przeprowadził się do Seattle w roku 1985.

Ojciec Kurta był mechanikiem samochodowym, a matka na początku zajmowała się wychowywaniem dzieci. Później była sekretarką, a w końcu kelnerką i tak już zostało. Kurt miał też siostrę o trzy lata młodszą.

Kurt był dość niski i bardzo chorobliwy. "Mama ubierała mnie w ładne sweterki i przyczesywała mi włosy, ale nie pozwalała bawić się z dzieciakami z sąsiedztwa. Byłem dla nich frajerem, bo trzymałem się z boku. Nie mogłem się jednak z nimi bawić, bowiem nie znosiłem ich głupoty. Ludzie wytykali mnie palcami, ale dziewczyny lubiły mnie, więc byłem akceptowany."

Gdy Kurt miał 8 lat jego rodzice się rozwiedli, to był początek jego późniejszych problemów psychicznych. Rok mieszkał u matki, i dwa lata u ojca w nędznej przyczepie kempingowej. Gdy ojciec się ożenił ponownie, wyrzucił Kurta z domu (miał wtedy 11 lat). Tułał się po dziadkach, wujostwie, aż wreszcie znowu zamieszkał u matki.
Grafika:Kurt Cobain 5.jpg
Zdjęcie z koncertu Nirvany w 1991 roku.

W wieku 11 lat chciał zostać clownem w obwoźnym cyrku.

Młodego Kurta inspirowała muzyka Beatlesów oraz Led Zeppelin (co słychać później w muzyce Nirvany), Kiss i Black Sabbath. Wtedy dowiedział się co to jest muzyka punkowa, ale w Aberdeen jedyną grupą punkową była kapela The Melvins. Kurt nawiązał z nimi kontakt i został ich asystentem, nosił sprzęt, podawał drinki itp.

Po jakimś czasie zaprzyjaźnił się z gitarzystą zespołu - Buzzem Osbourne (zbieżność nazwisk z John`em Osbourne`m przypadkowa]]. The Melvins brali Kurta na swoje koncerty. Kurt był tak podekscytowany, że jego jedynym marzeniem zostało założenie kapeli.

Po skończeniu szkoły średniej całkowicie poświęcił się muzyce i zerwał ze szkołą. Doszło wtedy do kłótni z matką, która skończyła się na tym, że Kurt został wyrzucony z domu, ale jednak matka płaciła czynsz za jego nowe mieszkanie. Kurt musiał zacząć pracować. Przez kilka lat pracował jako sprzątacz, wychowywał dzieci na obozach i był lokajem w hotelu. Zimę przemieszkał w bibliotece, gdzie przeczytał dużo książek, jadał u znajomych i tak było przez kilka lat. Buzz Osbourne przedstawił mu Krista Novoselica i w jego życiu wszystko się zmieniło.


Ed, Ted And Fred


Był to zespół muzyczny utworzony przez Kurta Cobaina, Krista Novoselica i Steve'a Newmana w 1985 roku w Aberdeen. Novoselic grał w niej na gitarze, Cobain został perkusistą a Newman basistą. Jednak Newman stracił palce w czasie ścinania drzew. Zespół nie wydał żadnej kasety.


Kurt-Krist

Duet utworzony przez Kurta Cobaina i Krista Novoselica, powstały po rozpadu formacji Ed, Ted And Fred, zespół grał utwory z repertuaru znanych wówczas zespołów np: Creedence Clearwater Revival. Zespół nie może się poszczycić żadną płytą ani kasetą.


Skid Row

Grupa ta powstała po przemianowaniu w 1986 roku przez Kurta Cobaina i Krista Novoselica ich byłego duetu Kurt-Krist. Zespół nie osiągnął sukcesu estradowego, zdarzało się, że na koncerty nie przychodził nikt. Z biegiem czasu Kurt zaczął śpiewać i grać na gitarze (wcześniej grał na perkusji), a Novoselic zaczął grać na gitarze basowej (wcześniej śpiewał i grał na gitarze). W takiej sytuacji nie mieli perkusisty i musieli poprosić kogoś o współpracę. Perkusistą został Aaron Burckhard, po tym zespół przeszedł kolejną rewolucję i zmienił nazwę na Fecal Matter.


Fecal Matter

Był kontynuacją zespołu Skid Row. Zespół wydał swoją pierwszą taśmę o nazwie "Fecal Matter". Zaczął odnosić sukcesy. Rozpadł się po tym, gdy Aaron Burckhard przyszedł na próbę pijany. Został wtedy wyrzucony z zespołu, a Kurt i Krist zamieszkali w Seattle, tworząc nową grupę Nirvana.


Powstanie Nirvany

Wraz z Kristem Novoselicem (później dołączył perkusista Dave Grohl) tworzył zespół Nirvana. Ich największym przebojem był utwór "Smells Like Teen Spirit". Cobain napisał między innymi piosenkę "Lithium" ("Lit"), nawiązując do węglanu litu, który jest lekiem stosowanym w leczeniu cyklofrenii.Nagrali płyty międzyinnymi "Bleach" (SubPop) z piosenką Come as you are, ale ona nie odniosła sukcesu. "Nevermind" ze wcześniej wspomnianą piosenką "Smells like teen spirit" uważa się za największe osiągnięcia Nirvany. Później nagrano płytę "In utero", z najbardziej znaną piosenką "Heart-shaped box. Ostatnia nagrana piosenka to "You know you're right", a ulubiona piosenka Kurta z repertuaru Nirvany to "Drain you".


Małżeństwo

Kurt poznał Courtney Love na koncercie w 1989 roku.


Zaburzenia psychiczne Kurta


Niektórzy uważają, że jego zaburzenia psychiczne i pogłębiające się uzależnienie od heroiny bezpośrednio przyczyniły się do jego śmierci. Napisał on jednak utwór "I hate myself and I want to die", który był ironiczną ripostą na krążące plotki jakoby cały czas był pogrążony w depresji i myślał tylko i wyłącznie o śmierci. Jego uzależnienie od heroiny było związane z chronicznymi bólami brzucha z którymi lekarze nie mogli sobie poradzić, a on sam stwierdził, że narkotyk pomaga mu nie czuć bólu.


Samobójstwo czy zabójstwo?


Teoria zabójstwa

Według ustaleń policji 5 kwietnia 1994 roku popełnił samobójstwo, strzałem ze strzelby w glowę i taka jest aktualna oficjalna przyczyna jego śmierci. Ciało znaleziono trzy dni poźniej w jego domu w Seattle. Jednak powstały wątpliwości co do rzeczywistej przyczyny śmierci; bardzo wysoki (blisko trzykrotnie wyższy od śmiertelnego) poziom heroiny we krwi, brak odcisków palców na broni, użycie między 5 a 8 kwietnia karty kredytowej Cobaina. Śmierć idola spowodowała serię samobójstw fanów, a także powstanie wielu teorii spiskowych, popartych niekiedy dowodami, wskazujących na udział innych osób. Śledztwo dotyczące śmierci artysty prowadził prywatny detektyw Tom Grant na zlecenie Courtney Love. Jednak policja w Seattle zaprzestała dalszego śledztwa i uznała śmierć Kurta za samobójstwo. Najczęściej powtarzała się teoria o zamieszaniu Courtney Love w zabójstwo męża. Powstał na ten temat film dokumetalny "Kurt and Courtney". Hipoteza tam zawarta znalazła wielu zwolenników, wśrod tych fanów którzy od początku nie pochwalali małżeństwa Cobaina z wokalistką zespołu Hole. Powstały na ten temat także książki. Po kolejnym "zbadaniu" sprawy śmierci Cobaina, stwierdzono, że po takiej dawce heroiny (trzykrotna dawka śmiertelna) Kurt nie byłby w stanie podnieść broni i strzelić, a drzwi do pomieszczenia, w którym zostały znalezione zwłoki Kurta były zamknięte od zewnątrz, co miałoby oznaczać, że w jego śmierć był zamieszany ktoś jeszcze.


Teoria samobójstwa

Niezaprzeczalne jest jednak, że Kurt miał poważne zaburzenia psychiczne, co mogło być bezpośrednią przyczyną samobójstwa. Mimo tego, jest kilka niezaprzeczalnych faktów, że to mogło być samobójstwo.

1. Niektórzy twierdzą, że Kurt nie mógł dosięgnąć spustu strzelby, a inni także, że nie mógł podnieść owej strzelby z powodu dużego poziomu heroiny krwi (potrójna śmiertelna dawka). Dawka heroiny, którą Kurt przyjął, zabija w godzine, góra dwie godziny. Więc był trzeźwego umysłu jeszcze 20 minut po zażyciu narkotyków. W tym czasie, mógłby wziąć strzelbę i się zabić.

2. Z listu wynika, jak to niektórzy stwierdzili, że nie był on listem samobójczym, bardziej pożegnalnym. Jednak niektóre przesłania (Nie chce mi się myśleć, chcę umrzeć, "Bardzo cię kocham Frances, niestety się już nigdy nie zobaczymy, bo życie to tylko przygoda..."), które na pierwszy rzut oka, wyglądają jak list samobójczy.

Jednak tak naprawdę, nigdy się nie dowiemy co było powodem śmierci Kurta Cobaina...

Ciało Kurta Cobaina zostało poddane kremacji, 1/3 prochów została rozrzucona w buddyjskiej świątyni w Nowym Jorku, 1/3 w rzece Wishkah, reszta jest w posiadaniu Courtney Love.

W 2002 roku ukazał się dotąd niepublikowany utwór You Know You're right dołaczony do albumu z najlepszymi piosenkami nazwanym Nirvana.

W roku 2004 box dvd With The Lights Out W roku 2005 Sliver:the best of the box





Źródło: Wikipedia

Ostatnio edytowany przez Anja (2006-09-14 08:35:46)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.koszalinhh.pun.pl www.szuszu.pun.pl www.abramakabra.pun.pl www.magi1nation.pun.pl www.sesyje.pun.pl